pondělí 14. listopadu 2016

Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení

Anotace: Jestli máte rádi vánoční příběhy, vánoční filmy, vánoční pořady v televizi a speciální vánoční díly vašich oblíbených seriálů a především, jestli máte vánoční antologie, pak se do téhle knížky rozhodně zamilujete. Dárek z lásky sepsalo dvanáct těch nejlepších autorů young adult knih a jejich redaktorkou se stala Stephanie Perkins, jejíž příběhy o Anně a dalších už dávno znáte. Takže se uvelebte někde, kde máte pohodlí, teď na vás čeká dvanáct důvodů, proč za dlouhých zimních večerů zůstat doma a zamilovat se nad stránky příběhů.
Autoři: Holly Black, Ally Carter, Matt de la Peña, Gayle Forman, Jenny Han, David Levithan, Kelly Link, Myra McEntire, Stephanie Perkins, Rainbow Rowell, Laini Taylor, Kiersten White (na -ová si nehraji)
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 384
Rok vydání: 2015
Originál: My True Love Gave to Me: Twelve Holiday Stories, 2014

Kniha je v knihkupectvích už přes rok, přesto jsem se k této vánoční lahůdce dostala až nyní. Jako milovníka Vánoc mě nejdříve upoutala úžasná obálka a celkové provedení knihy (růžové okraje stránek, vnitřní zlatá strana desek i font nadpisů jednotlivých příběhů). Ve skrytu duše jsem romantik, jakmile se v knize objeví náznak lásky či zamilovanosti, zatajím dech a očekávám jen ten nejlepší konec. Proto je můj pohled na tuto knihu hodně subjektivní.

Nebudu se rozepisovat o jednotlivých příbězích, protože bych pak sepsala dojmy o délce právě jednoho příběhu. Když se sejde dvanáct povídek od dvanácti rozličných autorů, jejich kvalita se samozřejmě značně liší. Některé povídky byly pěkně vykreslené a jiné zase... Ne. Vadilo mi, že u pár povídek byl konec lehce uspěchaný. Jako by potřebovali ušetřit místo. Závěry většiny příběhů byly samozřejmě předvídatelné. Šlo přeci o vánoční a láskyplné příběhy. Ačkoli se našlo i pár ustřižených konců, které nechávaly prostor pro vlastní fantazii.

Sem tam byl poněkud pomalejší rozjezd, ale nakonec nemůžu říct, že bych našla povídku, která by se mi nelíbila. Paradoxně mě zrovna nenadchla povídka Davida Levithana, kvůli kterému jsem si tuhle knihu koupila. Nejvíc se mi asi líbily povídky od Holly Black a Stephanie Perkins, ale je těžké určit jednu nejlepší povídku. Každá měla své plusy i mínusy.

Jak už to u YA literatury bývá, točí se většina příběhů kolem šťastné i nešťastné lásky, hledání sebe sama, snů, očekávání, rodiny, strachu, touhy, gayích, víry, beznaději i naději. Při čtení jsem se tedy culila jako zamilovaná třináctka. Smála jsem se vtipným hláškám. Přemýšlela nad vlastními zkušenostmi. A ano, ani o slzy dojetí nebyla nouze.

„Sophie nenáviděla, když se jí někdo vyptával na hlavní obor. (Žádný neměla. Proboha, byla v prvním semestru v prváku. Ne každý má o životě jasno ve chvíli, kdy vyklouzne z dělohy.)“ str. 215 (Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? Gayle Forman)

Pokud nemáte rádi zamilované příběhy, z romantických scénářů se vám dělá kopřivka, nebo snad patříte mezi lidi trávící Vánoce v depresi, určitě se této knize vyhněte. Překypuje vánoční atmosférou. Koledy se z ní linou ihned po prvním otevření. A láska z ní teče po litrech. Je to tedy skvělá volba pro milovníka vánočních příběhů a věčného romantika.


Přestože některé povídky byly slabší, dávám pět hvězd z pěti a těším se příští Vánoce, kdy si knihu zase s radostí přečtu :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat