středa 23. listopadu 2016

Dítě Bridget Jonesové - Helen Fielding

Anotace: Trhlá a romantická Bridget je zpět! Navíc už dospěla do věku, kdy má poslední šanci otěhotnět. A to by nebyla Bridget, kdyby se jí to nepodařilo! I když všechno neproběhne úplně tak, jak si představovala... Vyslechne si bizarní rady od opilých individuí a „zasloužilých“ matek, zazmatkuje při ultrazvuku či na předporodním kurzu. Stále si hlídá váhu, víno konzumuje s rozumem a mezitím si klade tu nepříjemné trapnou otázku: „Kdo je sakra otec?“
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 240
Rok vydání: 2016
Originál: Bridget Jones's Baby, 2016

Čtvrtý díl Bridget Jones jsem očekávala s nadšením i se strachem. S nadšením, že kniha bude stejně povedená jako film. Se strachem, aby to Helen Fielding nezazdila tak, jako zazdila třetí díl.

Když mi ji moje drahá polovička podstrčila s domněním, že mi vydrží alespoň dva dny, byla jsem nadšená... Dokud jsem ji neotevřela. Těšila jsem se na knihu o necelých 240 stranách. K mému zklamání má zbytečně široké okraje a co víc... V samotném textu je 48 stran prázdných (tedy jsou tam uvedeny názvy kapitol, ale to je tak vše). Takže pardon, že jsem ji přečetla mezi svačinou a obědem...

Teď už něco málo ke knize. Předně si musí čtenář uvědomit, že to původně byly novinové sloupky, až následně byl příběh zformován do knihy. Jestli očekáváte stejnou linii příběhu, jako byla ve filmu, tak pozor. Hlavní roli zde dál hraje nejen Mark Darcy, ale i Daniel Cleaver. Ve filmu museli nahradit nafrněného Hugha Granta (údajně odmítl roli kvůli nízkému honoráři) novým, neokoukaným panem frajerem Patrickem Dempseym. S filmem knihu nelze vůbec srovnávat. Příběh je trochu jinak postavený. Vtipné situace, které z filmu udělaly film vhodný i pro muže, tu skoro nejsou. Je to prostě slabota...

Daniel je stále sukničkář. Mark to spolknuté pravítko ještě nestrávil. A Bridget? Je to ta stará a dobrá přírodní katastrofa. Jelikož otěhotní již na začátku knihy, otáčí se příběh většinou kolem zjišťování toho, kdo si zaslouží býti otcem. Žádná větší akce, pařba nebo sex se nekonají. Ačkoli stále se v příběhu nachází mé milované dvojsmysly i vtipné situace. Ale je jich jako šafránu. Občas se objeví téma k zamyšlení. Mateřství. Hledání partnera v dnešní době. Kariéra.

...Vždycky jsi chtěla mít dítě, ne?“
No, každý tři roky asi tak dvě hodiny,“ přiznala jsem rozpačitě... str. 122

A skutečně mám věřit tomu, že chlap typu Marka Darcyho se v pomatení mysli vrhne na dráhu umělce? Helen Fielding už evidentně vypsala z příběhu Bridget Jones to nejlepší a nejvtipnější, a tak hledala všemožné i nemožné zápletky. Už jen to, že čtvrtý díl předchází třetímu. Trochu podivný spisovatelský a marketingový tah. Ačkoli u SW to fungovalo skvěle, tak uvidíme, jestli se to teď nestane standardem.

Abych nebyla jen negativní... Kniha se skvěle a rychle čte. Nestalo se mi, jako v jiných případech, že bych se ke čtení musela přemlouvat. Je to taková milá oddechovka k odpolednímu čaji.


Dávám (z lítosti) tři hvězdy... Je horší hodnocení z lítosti nebo sex z lítosti?


BTW vyšla audiokniha Deník Bridget Jones (třetí díl vyšel už dříve). Je to první audiokniha, kterou chci mít, protože ji načetla Martina Hudečková. Ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=4MN4lSIJg_4 :)

2 komentáře:

  1. Takže scénáristi odvedli v podstatě lepší práci než samotná autorka :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mnooo, přečti si to a udivíš sama ;) Myslím, že film je vyšperkovanější :D

      Vymazat